Het doel van het onderzoek is te komen tot nader inzicht in de mate en wijze waarop gemeenten werken aan de doelstelling uit de Jeugdwet om meer in te zetten op preventie, en de mate waarin deze preventie effect heeft op de inzet van specialistische en zwaardere vormen van jeugdhulp.
Lees publicatieIn opdracht van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (hierna: VWS) voerde Significant een onderzoek uit naar regionale verschillen in jeugdhulpgebruik met verblijf, al dan niet in combinatie met een jeugdbeschermingsmaatregel. Onder jeugdhulp met verblijf vallen verschillende vormen van jeugdhulp zoals pleegzorg, verblijf in behandelgroepen, gezinshuizen, deeltijdverblijf in behandelgroepen, gesloten plaatsing (JeugdzorgPlus).
Lees publicatieVanaf 1 januari 2015 zijn alle jeugdhulpaanbieders en gecertificeerde instellingen verplicht gegevens bij het CBS aan te leveren. Tweemaal per jaar worden deze gegevens gepubliceerd over het voorafgaande half jaar. Op basis van deze gegevens wordt periodiek nader onderzoek uitgevoerd op aspecten die opvallen in de gepubliceerde cijfers.
Lees publicatieBijna 16 duizend jongeren werden in 2016 naar Halt verwezen in verband met een overtreding of misdrijf. Dat is 1,3 procent van alle jongeren. Het vaakst ging het om een vermogensmisdrijf of overtreding van de leerplichtwet. Dit meldt het CBS.
Lees publicatieVanaf 1 januari 2015 zijn alle jeugdhulpaanbieders en gecertificeerde instellingen verplicht gegevens bij het CBS aan te leveren. Tweemaal per jaar worden deze gegevens gepubliceerd over het voorafgaande half jaar. Op basis van deze gegevens wordt periodiek nader onderzoek uitgevoerd op de toegang van de jeugdhulp en andere aspecten die opvallen in de gepubliceerde cijfers. Anderhalf jaar na het eerste onderzoek is een Herhaald Nader Onderzoek Toegang Jeugdhulp uitgevoerd.
Lees publicatieIn het eindrapport Nader Onderzoek Relatie Jeugdhulpgebruik en Schoolverzuim bij Gemeenten is onderzocht of er een relatie is tussen ongeoorloofd schoolverzuim en gemeenten met een hoog jeugdhulpgebruik.
Lees publicatie
Het Ministerie van VWS wil weten of er een relatie is –en zo ja, welke- tussen ongeoorloofd schoolverzuim en gemeenten met een hoog jeugdhulpgebruik. Het doel hiervan is om inzicht te verkrijgen in de invloed die gemeenten wellicht kunnen hebben op ongeoorloofd verzuim door te sturen op het gebruik van jeugdhulp.
Lees publicatieIn dit tweede nader onderzoek zijn de betrouwbaarheid en volledigheid van de benchmarkcijfers zelf van vier gemeenten onderzocht door JB Lorentz. Het onderzoek heeft betrekking gehad over de voorlopige cijfers eerste half jaar 2015 en geeft een schets van en inzicht in de betrouwbaarheid en volledigheid van de getoetste benchmarkcijfers van de geselecteerde gemeenten. Daarnaast geven de onderzoekers aanbevelingen over de toepassingsmogelijkheden voor gemeenten van de beleidsinformatie van CBS.
Lees publicatieOnder 12- tot 23-jarigen daalde het aandeel dat verdachte of dader was van een misdrijf tussen 2007 en 2015 harder dan onder volwassenen. Het aandeel minderjarigen dat zelf aangaf criminaliteit te hebben gepleegd daalde ook tussen 2010 en 2015, maar niet zo hard als het aandeel verdachten. Daarnaast zeiden in 2015 bijna 3 op de 10 jeugdigen dat ze in de voorafgaande 12 maanden wel eens een cyber- of gedigitaliseerd delict hadden gepleegd. Dit staat in de Monitor Jeugdcriminaliteit van WODC en CBS.
Lees publicatie